W jaki sposób można zastosować nanomedycynę w przypadku konopi?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Wyobraź sobie świat, w którym mały nanorobot mógłby dostarczyć określony kannabinoid bezpośrednio do twoich receptorów endokannabinoidowych (ECS). Nanorobot byłby tysiące razy mniejszy niż szerokość ludzkiego włosa i mógłby przenosić swój mały ładunek w pojedynczej kropli cieczy, aby dostarczyć go bezpośrednio do komórki docelowej, takiej jak komórka rakowa.

Brzmi jak odległa przyszłość? Może być bliżej, niż myślisz, ponieważ naukowcy robią ogromne postępy w fascynującej dziedzinie nanomedycyny.

Roślina konopi zawiera niesamowitą grupę kannabinoidów, terpenów i flawonoidów, a naukowcy dopiero zaczynają odkrywać złożoną farmakologię i potencjał tych związków. W połączeniu z nanomedycyną konopie indyjskie mają jeszcze większy potencjał w leczeniu chorób i zapewniają ogólne korzyści zdrowotne dla ludzi.

Spis treści

Co to jest nanomedycyna?

Naukowcy potrafią manipulować substancjami w skali atomowej, w zakresie 1-100 nanometrów, czyli tysiąc razy cieńszych niż arkusz papieru. Według amerykańskiej inicjatywy nanotechnologicznej substancje w nanoskali mają zupełnie inne właściwości niż substancje masowe - unikalne właściwości, takie jak lepsza przewodność elektryczna, wyższa wytrzymałość i inne właściwości magnetyczne, odbicie światła lub reaktywność chemiczna. Nanotechnologię można przeprowadzić na ciałach stałych, cieczach lub gazach, aby odblokować te wyjątkowe zjawiska.

Z tego powodu zastosowania nanotechnologii w medycynie oferują ekscytującą obietnicę i możliwości, zwłaszcza w przypadku związków konopi indyjskich. Wiele zastosowań nanotechnologii jest już w użyciu - obwody komputerowe wykonane z nanorurek węglowych pozwalają na znacznie większą moc obliczeniową, a nanocząsteczki są już wykorzystywane w farmaceutykach w celu poprawy wchłaniania.

Naukowcy zajmują się różnymi aspektami nanotechnologii, takimi jak znalezienie najlepszej substancji dla nanocząstek, najlepszego kształtu nanocząstki do określonej dostawy oraz najlepszych mechanizmów transferu dla określonych leków. Nanocząsteczki mogą wytwarzać ciepło, dostarczać komórki macierzyste, mogą być radioaktywne lub metaliczne i nie tylko.

Chociaż naukowcy wciąż wyobrażają sobie wiele zastosowań, w pełni wykorzystując swój potencjał, nanotechnologia może być kolejną rewolucją w medycynie, znacznie zmieniającą sposób wykrywania i leczenia chorób.

Dostarczanie leków

Jednym z najlepszych zastosowań nanomedycyny jest dostarczanie leków, gdzie nanocząsteczki dostarczają substancje bezpośrednio do określonych komórek, takich jak chore komórki rakowe. Naukowcy mogą zaprojektować nanocząsteczki, które będą przyciągane do chorej komórki i ograniczać zdolność wiązania się ze zdrowymi komórkami, a tym samym uszkadzać je.

Naukowcy z MIT i innych instytucji z powodzeniem wykorzystali określone nanocząsteczki do dostarczania leków do guzów. Jeszcze bardziej interesujące jest to, że nanocząsteczki są opracowywane do współpracy - podczas gdy jeden lokalizuje guz, inny może wykorzystać sygnał z pierwszego, aby skutecznie przenieść lek do zamierzonego celu.

W jednym z interesujących zastosowań naukowcy stworzyli nanocząstkę, która szuka nadtlenku wodoru obecnego w tkance objętej stanem zapalnym , a następnie uwalnia w tym środowisku lek zwalczający choroby serca.

Kannabinoidy i nanotechnologia

Istnieje wielka nadzieja, że ​​nanotechnologia i kannabinoidy mogą mieć wpływ na choroby, takie jak rak, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, cukrzyca i wiele poważnych chorób zapalnych. Nanotechnologia może pomóc zidentyfikować chorobę na wczesnym etapie, być może nawet wtedy, gdy pojedyncza komórka uległa uszkodzeniu, a następnie dostarczyć ukierunkowany kannabinoid, aby skorygować zachowanie komórki, zatrzymując w ten sposób chorobę. Może nawet być możliwe, że nanorobot będzie wycelowany w określony receptor endokannabinoidowy, aby zatrzymać cały proces zapalny dla poprawy stanu pacjenta.

Co przyniesie przyszłość?

Nanotechnologia zmieniła już sposób dostarczania leków, a dostarczanie kannabinoidów jest częścią tej ekscytującej przyszłości. Oczywiście są wyzwania. Kannabinoidy szybko ulegają degradacji w wodzie i są podatne na inne rodzaje degradacji, co stwarza problemy z dostarczaniem .

Nowsze odkrycia, w tym dekodowanie genomu konopi indyjskich, odkrycie głównych receptorów CB1R i CB2R w ludzkim układzie endokannabinoidowym (ECS) oraz odkrycie innych receptorów, to również fundamentalne działania, które przyczyniają się do nanotechnologii kannabinoidów.

Komentarze

mood_bad
  • Brak komentarzy
  • Skomentuj
    Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą możliwą obsługę naszej witryny. Kontynuując korzystanie z tej witryny, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.
    Akceptuję
    Privacy Policy